A bemutatott történetek valós helyzeteket mutatnak a pszichológus rendelőjéből, de nem egyeznek meg egyetlen konkrét esettel sem.
Mindketten közgazdászok, tíz év házasság után válnak, miután Péter úgy döntött, hogy elköltözik otthonról, mivel új párt talált. A párnak egy ismerős ajánlotta, hogy keressenek meg, miután eddig nem sikerült 6 éves fiúkkal, Mátéval kapcsolatos láthatási kérdéseket megbeszélni. Mindketten egyetértettek abban (és ez már egy közös pont), hogy olyan megoldást keresnek, amit ők határozhatnak meg, nem pedig egy kívülről – bíróság által – kijelölt megoldást szeretnének. Anita és Péter között a viszony meglehetősen feszült, nem beszélnek. Anita még bízik abban, hogy Péter visszatér a családhoz. Péter pedig határozottan elutasítja ezt. A mediáció célja nem annak elérése, hogy a felek között a párkapcsolat helyreálljon, hanem, hogy meg tudják beszélni a gyermeket érintő kérdéseket. A két fél igényeit egy másfélórás előkészítő beszélgetésen mértük fel, melyen a felek külön-külön vettek részt, majd indulhatott a közös munka.
A mediációt kolléganőmmel közösen vezettük.
„Önök most egy 3 órás tárgyaláson fognak részt venni. A beszélgetést mi vezetjük, de a döntés az Önöké. Segítünk, hogy meghallgassák egymás álláspontját, elmondhassák, mik az Önök igényei, és milyen megoldást tudnának elfogadni. Kérjük, kerüljék a sértő kifejezéseket, ne foglalkozzanak a múlttal, csak a jelenlegi problémára koncentráljanak. A cél a Mátéval kapcsolatos szülői felügyelet és kapcsolattartás közös megoldása. A beszélgetés végén egy megállapodást kötünk, amelyben mindkettejük igényei teljesülnek, és egyikük sem érzi majd vesztesnek magát. Azzal, hogy eljöttek, mutatják, hogy készek arra, hogy közös megoldást találjanak.
Először csak hozzánk beszélhetnek. Mindketten megkapják a lehetőséget arra, hogy elmondhassák az üggyel kapcsolatos álláspontjukat. Míg egyikük beszél, a másik egy papírra írhatja gondolatait, de nem szólhat közbe. Időnként összefoglaljuk az elmondottakat, Önök pedig visszajelzik, hogy jól értettük-e. Mikor mindketten elmondták véleményüket, lehetőséget adunk arra, hogy kérdezzenek egymástól, tisztázzák kérdéseiket.
Ezután meghatározzák a vitatémákat, ezeket felírjuk egy táblára. Utána sorra vesszük az egyes témákat, és külön-külön felírjuk az Önök megoldási javaslatait, ötleteit. Ha megtaláltuk azt a megoldást, amely mindkettőjüknek megfelel, az bekerül a szerződésbe. Amikor minden témában sikerült megállapodni, a megállapodást kinyomtatjuk, Önök elolvassák, és ha megfelel, aláírják.”
A gyermekláthatás gyakorisága
A szobában a feszültség szinte tapintható. A két szülő nem néz egymásra, egymástól távolabb eső székeken foglalnak helyet. Mondataikat a két mediátornak intézik. Péter határozottan közli igényét, szeretné a hét egyik felében a gyermeket. Anita ragaszkodik a kéthetente egy hétvégéhez, mondván szeretné a gyermek iskolai tanulmányait kézben tartani. Ha egyik nap itt van, másik nap ott, akkor nem követhető számára. A kezdeti viharos hozzászólások után sem csillapodik a feszültség. Az anya rendíthetetlen, nem akar engedni, ragaszkodik ahhoz, hogy maradjanak a kétheti láthatásban. Az apa a földre szegezi tekintetét, és múltbéli sérelmeit hajtogatja. Eltelik vagy harminc perc, a felek nem tágítanak, a táblán semmilyen javaslat nem szerepel egyik fél részéről sem, a tárgyalás megakad. Ekkor külön szobába hívjuk az anyát, majd az apát. Az anya itt többször kifejezi abbéli reményét, hogy az apa visszaköltözik. Megbeszéljük, hogy most a célunk a gyermekkel kapcsolatos dolgok megbeszélése, kapcsolatuk érzelmi részével terápiás keretek között tudunk dolgozni, amennyiben mindketten szeretnék, de most nem ez a dolgunk. Az anya a külön-megbeszélésen elismeri, hogy az apa eddig is tevékenyen részt vett a gyermek nevelésében. Elismeri, hogy az apa tud gondoskodni a gyermekről, ellenőrizni tudja az iskolai feladatokat. Az apa pedig elmondja, hogy mindenre hajlandó, hogy a gyermek többet lehessen nála.
A külön tárgyalás után az események felperegnek. A két fél részéről több ötlet is felmerül, melyek immár a megoldás felé mutatnak. A megbeszélés során kiderül, hogy Anitának nem tetszik, hogy amikor kéthetente a gyerek az apánál van, az apa új barátnője is ott alszik. Az apa vállalja, hogy amikor a gyerek ott alszik, nem alszik ott a barátnője, az anya cserébe hajlandó belemenni a gyakoribb láthatásba, először a heti rendszerességű hétvégékbe. Mindezek felkerülnek a javaslatok közé a táblára. Az apa azonban ezzel még mindig úgy érzi, hogy csak vasárnapi apuka, szeretné a hétköznapokból is kivenni a részét. Az egyik mediátor felveti, hogy mi lenne ha, a gyermek már pénteken is ott aludna, és az apa hétfőn reggel vinné iskolába, így a pénteki iskolai dolgokat az apának kellene ellenőrizni, illetve hétfőn tőle menne iskolába a gyerek. Az anya két hónapra belemegy ebbe, amennyiben Péter vállalja, hogy új kapcsolatával nem mutatják ki fizikai vonzalmukat (nem ölelgetik egymást) a gyerek előtt, mert szerinte az túl korai. Ezek is felkerülnek a táblára. Így lassan haladnak a megoldás felé ebben a kezdetben nehéz kérdésben.
A felek aztán végül megállapodnak abban, hogy két hónapig minden pénteken az apa hozza el az iskolából a gyermeket, és viszi otthonába, vagy az általa szervezett program helyszínére. A hétvégén bármilyen közös programot szervezhet, nincsen az anya részéről előírás. Hétfőn az apa viszi a gyermeket az iskolába. Cserébe, nem alszik ott a barátnője, amikor a gyermek ott van, illetve nem fejezik ki egymás iránt érzelmeiket fizikailag a gyermek előtt.
Szintén nehéz kérdésnek bizonyult az ünnepnapok megbeszélése. Természetesen kiindulásként mindkét fél azt szerette volna, hogy a születésnap, karácsony őnála legyen Máté. Ám a felek már tanultak az előző két órából, és hamarosan több ötlet felkerül a táblára.
A megállapodást, mindkét fél vállalását a megbeszélés végén írásba foglaljuk, a két fél saját maga fogalmazza meg a szöveget. A megállapodásba belekerül a két hónap múlva esedékes kontroll időpontja, illetve az a lehetőség is, hogy amennyiben valaki nem tartja be a megállapodás valamelyik pontját, akkor a mediátorhoz fordulnak, és közösen megnézik, hogy mi miatt nem sikerült betartani, és milyen formában lehet módosítani azt, hogy mindenkinek ténylegesen jó legyen. A mediáció akkor jó, ha mindenki valóban elégedett és jó érzéssel áll fel az asztaltól. A végén minden résztvevő által aláírásra kerül.
2010. április 3., szombat
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése