2010. április 3., szombat

Elhidegült házastársak

A bemutatott történetek valós helyzeteket mutatnak a pszichológus rendelőjéből, de nem egyeznek meg egyetlen konkrét esettel sem.

Péter (39) elegánsan, öltönyben érkezett a rendelőbe a megbeszélt időpontban. Egyik vállán laptop, másikon táska, fején headset. Nem dől hátra, a fotelban ugrásra készen, láthatóan feszülten kezd mondókájába. Munkájáról mesél, felelősségteljes beosztásban él, sokat utazik, elégedett a karrierjével. Szép családja van, két gyermeke. „Igazából otthon van a baj – mondja. – A hálószobában, ha érti.” Elmeséli, hogy már másfél éve vannak merevedési zavarai (szinte azóta, hogy a felesége visszament dolgozni), emiatt nem is igen érintkeznek testileg, de most már aggasztóan kezdenek elhidegülni egymástól, nem beszélgetnek semmiről, „nem nézünk már egymás szemébe” – mondja. Azért szánta rámagát, hogy segítséget keressen, mert szorongást keltett benne a legjobb barátja válása, és nem akarta a családját elveszíteni. Először szakorvoshoz fordult problémájával, ő javasolt pszichológust a megoldáshoz.
Péter egyértelműen úgy látja, hogy akkor romlott meg kapcsolata a feleségével, amikor elkezdődtek szexuális problémái, és ezért kizárólag magát hibáztatja. Ezt a terapeuta nem így gondolja, a probléma az elmondottak alapján szemmel láthatóan a párkapcsolatban gyökerezik, ami mindenképpen párkonzultációt igényel. A tünet fennmaradásában azonban már meghatározó a teljesítményszorongás, azaz Péter szorong, hogy teljesítenie kell, a szorongás pedig gátlólag hat az erektilis reakcióra.
Elsőre négy alkalomból álló hipnózisülést ajánl a terapeuta. Miként éri el a hipnotikus állapotot? Megkéri Pétert, hogy válasszon ki a feje fölött egy pontot, és nézze azt a pontot, amit kiválasztott. Azzal, hogy Péter nézi a pontot, közösen létrehozzák a hipnózist. Ezután következik a nyugalmi, ellazult állapot megteremtése. Érezze, ahogy megtámaszkodik a feje a támlán. Milyen jó a fejnek, szinte belesüpped a párnába. Figyelje meg, ahogy a nyakizmok ellazulnak. Mintha lágy szellő simogatná. Olyan jó ez az érzés. Ellazul a válla is. Ellazul a felkar is. És végül számolni fogok 1-től 10-ig. Ahogy számolok, minden számmal egyre mélyül és mélyül a hipnózis. 1: egyre mélyebb és mélyebb a hipnózis. 2: egyre mélyebb és mélyebb. 3, 4, 5: már félúton jár. 9: mindjárt ott van. 10: ez az az állapot, amelyben sok mindenre képes. Például arra, hogy elképzeljen dolgokat.
Amikor Péter módosult tudatállapotba kerül, a benne rejlő képességet, egy szimbolikus feladatban elképzeli a belülről eredő erőt, keménységet, kitartást. Ezt módosult tudatállapotában élményszerűen átéli (ezért más a hatás hipnózisban, mintha csak becsukom a szemem és elképzelek valamit). Ezzel a terapeuta megerősíti Pétert, hogy megvannak az erőforrásai, a képességei, csupán elő kell hoznia őket a megfelelő helyzetben. Már a harmadik hipnózisülés után Péter otthoni sikerről számol be.

Hármas csúcstalálkozó

Ő is és felesége is motivált, amikor a terapeuta azt javasolja, hogy találkozzanak hármasban és próbálják megérteni, hol csúszhatott el a viszony. A terapeuta ezzel is azt akarja nyilvánvalóvá tenni, hogy nem egyéni, hanem párkapcsolati problémáról van szó. A beszélgetések során mindenkiben szép lassan kirajzolódik, hogy egy hatalmi harc tevődött át a hálószobába. A felek nem megfelelő kommunikációjának és különböző családi előtörténetének is szerepe volt a jelenlegi helyzet kialakulásában. Péter olyan családból érkezett, ahol a férfi szava szent és sérthetetlen, Timi viszont azt tapasztalta gyerekkorában, hogy bár a fontos kérdésekben az apja döntött, de mindig családi, házastársi konszenzus alapján. Megbeszélik, hogy ebben a családban is ki kell alakítani egy saját értékrendet, ami nem feltétlenül a hozottak egyvelege, lehet akár egy harmadik változat is. Emellett előkerültek a „szekrényből a csontvázak”, a házastársak elfojtott sérelmei, rossz érzései, lelki sebei.
Fél évvel a találkozások után Péter telefonon beszámolt róla, hogy kapcsolatukban már sok mindent meg tudnak beszélni, és bár vannak kisebb-nagyobb konfliktusok, mégis egy családnak, egy párnak érzik magukat, és a hálószobában is minden rendben van.

A sorozatunkban bemutatott történetek valós helyzeteket mutatnak a pszichológus rendelőjéből, de nem egyeznek meg egyetlen konkrét esettel sem.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése